Vérfarkasok
A vérfarkas a ’werewolf’ szó magyarosítása. A ’were’ szó latin eredetű, jelentése ember. A ’wolf’ a latin wulf szóból ered, és farkast jelent. A vérfarkasnál tehát pontosabb fordítás a farkasember.
Vérfarkasnak nem lehet születni, csak marás útján lehet átváltozni. A támadás utáni teleholdkor változik át először az áldozat, már ha a marást túléli. Ilyenkor kb. 2 méter magas, erős, kissé görnyedt hátú fenevaddá válik. Leginkább egy mutálódott farkasra hasonlít. Szájában több centiméteres nagyságú, éles, hegyes szem- és tépőfogak sorakoznak. Karmaival is veszélyes sebeket képes ejteni.
Szaglása és hallása felerősödik, megérti az állatokat és az embereket is. Szeme ugyan a színeket nem ismeri fel, de a tárgyakat és élőlényeket a testhőmérsékletük alapján meg tudja különböztetni.
Egyes állítások szerint a vámpírok szolgái, és testőrei. Különböző elméletek szerint az ellenségeik, vagy éppen a barátaik a vámpíroknak.
A fentiektől teljesen különböző azaz állítás, amit egy spanyol férfi mondott, miszerint ő is farkasember, és az Isten teremtette, hogy megbüntesse az Úr ellen vétkezőket.
Az inkvizíció a boszorkányoknak, vámpíroknak, és minden más szörnynek kikiáltott emberek mellett a farkasembereket is üldözte.
Vérfarkas
A farkasember eredeti görög neve, a Lycanthropus, a görög Lykoi-farkas és az anthropos-ember szó összevonásából keletkezett.
A farkasember legendája az emberiség egyik legősibb és legismertebb mítosza. A farkasemberekről szóló, alakváltó történeteket megtaláljuk mindenhol, ahol a világon írott történelem létezik Kínától Izlandig és Brazíliától Haitiig.
A legismertebb farkasember elbeszélés a Piroska és a farkas. Rengeteg régi történet kering a törékeny, kicsi és legkönnyebben hozzáférhető célpontokról - a gyermekekről... A Piroska és a farkas bemutat egy farkast, aki beszél Piroskával, majd a nagymamája ruhájába öltözik, hogy megegye az ártatlan kislányt. Nincs sok farkas, amelyik ezt meg tudná csinálni.
A teliholdat szokás összekötni a farkasemberekkel. Viszont, ellentétben a moziban látható farkasemberekkel, a "valódi" farkasember önként alakul át. Néhány legendában boszorkányok, akik állati alakot öltenek, hogy észrevétlenül mozoghassanak, amíg megszereznek egyet a mágikus összetevők közül - halott gyermek zsírját, gyógynövényeket, emberi vért-vagy egy állatbőrt.
A vérfarkas, melyet magyarul inkább farkasembernek hívnak – a világ legkülönbözőbb népeinek hagyományában olyan emberi lény, aki képes arra, hogy rendkívül kegyetlen farkassá változzon. Csak éjszaka, teliholdkor tevékenykedik, és ilyenkor rátámad az emberekre, állatokra. A vérfarkas egy átok ártatlan áldozata, mely más vérfarkasok harapása által terjed. Az ember bármennyire is irtózik saját tetteitől nem képes kontrollálni azokat. Ha egy farkasember farkas formában megsérül, a sérülés visszaváltozás után is megmarad. Vérfarkasokról szóló történeteket már az ókorban is feljegyeztek, ám eredetükről nincs információ.
Feljegyzések a vérfarkasokról
A görög mitológiában szerepel egy Lükaón nevű uralkodó aki nem hitt az igazi istenekben és elszánta magát, hogy kipróbálja őket egy adag emberi hússal, amit a tiszteletükre rendezett ünnepségen a sok étel egyikeként szolgáltak fel. A kannibalizmust mélységesen elítélték a világnak ezen a részén. Az istenek miután felfedezték a tiltott húst, Lycaeon királyt farkasemberré változtatták.
Hérodotosz szerint i. e. IV.-V. században a Fekete-tenger partján élő őslakók varázslók voltak, kik évente néhány napra farkassá változtak, majd ha akartak vissza tudtak alakulni.
Ovidius (i. e. 43 – i. sz. 18) "Metamorphoses" című elbeszélő költeményében feljegyzett egy olyan alakváltozást, amely egy bűn megtorlásaként történt. A költeményben megemlékezik egy legendáról, amelyben rejtélyes alakváltozások szerepelnek a teremtés idejétől kezdve egészen Julius Caesar koráig.
i.sz. I. században id. Plinius író már valóságos lénynek írja le őket.
1793- Gilles Garnier. Gilbert egy erdei remete, otthonról elkóborolt gyermekeket falt fel. A szemtanúk elmesélték, hogy látták, amint Gilbert ilyenkor farkas alakot ölt. Elfogása után beismerte farkasember mivoltát, és mint boszorkányt 1793 januárjában elégették. |